تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران -دانلود فوری

تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , دانلود فوری تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران ,  تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران کامل و قابل ویرایش

تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران;مقاله زعفران و زراعت زعفران;تحقیق زعفران و زراعت زعفران;زعفران تحقیق

 

تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 81 کیلو بایت
تعداد صفحات 58
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

توضیحات :

تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران دارای 58 صفحه در قالب Word

بخشی از متن :

پیشگفتار مولف

زعفران یكی از ارزشمند ترین گیاهان طبیعت است كه كاشت آن از زمانهای گذشته تا به حال در قسمت هایی از كشورمان بخصوص نواحی جنوبی خراسان تداوم یافته است . از میان گیاهان زراعی ایران مناسبترین گیاه جهت كشت انتانسیو (كشت متراكم) در نقاط دورافتاده و فقیر كشور است .

اغلب مناطق زعفرانكاری در فقر شدید و ادواری آب كشاورزی و باران بسر می برند دارای آب و هوای نسبتاً گرم و خشك می باشند از طرفی این مناطق در فاصله بعیدی از پایتخت قرار دارند و فاقد استعداد های صنعتی و تولیدی می باشند . در ضمن اغلب كشاورزان این محصول معمولاً به دلیل عدم اطلاع از تكنولوژی های نوین كشاورزی و فنون جدید زراعت سود زیادی از كشت این گیاه بدست نیاورده و در فقر بسر می برند و از طرفی به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد امكان كشت محصولاتی را كه از بازدهی مادی مناسب تری برخوردار باشند را نداشته و در واقع به اجبار دست به كشت این محصول می زنند .

ویژگی های خاص این محصول شامل نیاز كم به آب ، ماندگاری محصول در مدت طولانی ، حجم و وزن كم ، عدم نیاز به ماشین آلات سنگین و پرهزینه زراعی ، بهره برداری 7-4 ساله در یك نوبت كاشت و توان جذب نیروی كار زیاد از یك طرف و از طرفی دیگر مصارف در حال گسترش غذایی دارویی و صنعتی باعث افزایش روز به روز قیمت این محصول و توسعه كشت آن گردیده است . با اینكه سطح زیر كشت این محصول در سال 80 به 41325 هكتار رسید اما میزان تولید 130 تن گزارش داده شده كه نسبت به سال 77-78 30% كاهش تولید پدید آمد . عده ای از كارشناسان داخلی دلیل این افت تولیدی را خشكسالی بیان كردند اما به راستی می توان دلیل افت تولیدی39 تنی گیاه با ارزش زعفران با ازای 4601 هكتار افزایش سطح زیر كشت فقط خشكسالی دانست ؟ در این بررسی بوضوح تاثیرات عدم هماهنگی با علوم روز كشاورزی نمایان می شود . با علم به اینكه هر تن زعفران 000،500 دلار ارزش ارزی دارد ،‌39 تن زعفران رقم تعیین كننده ای در اقتصاد كشور است . اما در سال 80 شاهد 5/28% وزنی و 5/8% ارزشی افزایش صادرات بودیم كه این امری امیدوار كننده است . براساس تحقیقات انجام شده ایران ظرفیت تولید حد اقل 150 تا 160 تن زعفران را دارا می باشد كه فقط 5 یا 6 كشور دنیا توانمندی تولید زعفران را از نظر طبیعی دارند . از 130 تن زعفران تولید شده 20 تن در كشور مصرف شده و 110 تن آن صادر گردیده است كه در واقع 80% زعفران تولیدی جهان توسط ایران تولید شده است اما به رغم سهم ایران در تولید و صادرات زعفران ، كشور ما نقشی در تجارت بین المللی آن نداشته و ندارد و حاكمیت این بازار غیر نفتی پرارزش فعلاً در دست اسپانیا است كه این كشور زعفران ایران را به ارزان ترین قیمت ممكن به صورت باز (فله ) خریداری كرده و آن را در بسته بندی های مجلل به نام زعفران اسپانیا روانه بازارهای جهانی كرده است . اسپانیا با اینكه بازار زعفران جهان را در دست دارد اما از نظر تولید زعفران در واقع تولید ناچیزی در مقابل تولید زعفران در ایران دارد . منطقه اصلی تولید زعفران در اسپانیا منطقه لامانچا می باشد كه از نظر وسعت شاید حتی قابل مقایسه با خراسان نباشد .

برخی كشور ها نیز با به كارگیری علوم و تكنولوژی روز در حال ربودن گوی سبقت در عرصه تولید زعفران از یكدیگرند . از این جمله كشور چین رشد قابل توجهی داشته و به زودی به عنوان یك تولید كننده بزرگ وارد بازار خواهد شد كه در آنصورت حداقل تامین كننده تمامی نیاز زعفران اسپانیا خواهد شد كه این ضربه ای مهلك به صادرات و ارز آوری غیر نفتی ایران خواهد بود . بنا براین علاوه بر تمهیداتی كه بایستی در ارتقای كمی و كیفی محصول زعفران اندیشیده شود تا به به استاندارد ها و ایزوی بین المللی برسد . باید مجمعی از وزارت بهداشت ، وزارت توسعه صادرات ، انجمن تولید كنندگان زعفران ، انجمن صادر كنندگان زعفران و وزارت جهاد كشاورزی تشكیل شود تا این مجمع هماهنگی لازم را بین سازمانهای ایجاد كند و سازمانها در راستای یكدیگر فعالیت كرده تا با سیاست گذاری صحیح آینده روشنی را برای صادرات و بازار یابی داخلی و خارجی زعفران تولیدی ایران ترسیم گردد و نیز بتواند كشاورزان را با علوم و تكنولوژی روز همگام كند تا اشاعه كشاورزان محترم خراسان كه معیشتشان از این راه تامین می شود به خطر نیفتد و این محصول بتواند جایگاه واقعی خود را در بین كالاهای غیر نفتی پیدا كند .

زراعت زعفران

1-آب و هوای مناسب زعفران

زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری است و در نقاطی كه دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای گرم و خشك به خوبی می روید.

مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد و ایكن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعاً در این ایام به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین كشت و كار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب كشور معمول نیست.

اراضی آفتاب گیر و بدون درخت كه ضمناً در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است.

با این وجود در برخی از روستاهای بیرجند و قاین در زیر سایه بوته های زرشك و درختان بادام كه در تابستان كمتر آبیاری می شوند كاشته می شود.

آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم

و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم 

به بزرگترین بانک دانلود مقاله پاورپوینت نمونه سوال پرسشنامه پایان نامه  و پیشینه و فایل های گرافیکی خوش آمدید 
آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم

شماره پشتیبانی سایت آی پی پی تی  09214087336

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , دانلود تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , فایل تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , قابل ویرایش تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , پکیج تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران,  تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران , فایل تحقیق درباره زعفران و زراعت زعفران

خرید ساعت مچی  دانلود آهنگ جدید  فروشگاه اینترنتی کفش  دانلود پاورپوینت آماده  دانلود مقاله