تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن -دانلود فوری

تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , دانلود فوری تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن ,  تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن کامل و قابل ویرایش

محافظت درختان مرکبات درمقابل یخ زدگی;دانلود فایل یخ زدگی مرکبات و راه های محافظت از آن ;یخ زدگی مرکبات تحقیق;محافظت و یخ زدگی مرکبات مقاله

 

تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 488 کیلو بایت
تعداد صفحات 20
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

توضیحات :

فایل ورد محافظت درختان مرکبات درمقابل یخ زدگی در 12 صفحه در قالب Word.

بخشی از متن :

مقدمه :

وقتی در مورد مركبات صحبت می كنیم زیبایی و نعمت در ذهن ما پدیدار می شود . زیبایی مركبات واضح و روشن است چون دارای درخشش ، برگ های دائما سبز، رایحه گل بهاری و میوه های رنگین مبهوت كننده می باشد . بخشش آن نیز قابل توصیف است . چون درخت های مركبات به طور خیره كننده ای بهره وری دارند . با همه توصیف ها نیز همانند تمامی محصولات باغبانی دیگر نیاز به مراقبت وتوجه بسیار دارند .

توجه به نیازها و مراقبت مركبات نسبت به بسیاری از خطرات محیطی از قبیل آفات ، بیماری ها ، سرمازدگی و.. نیاز به دانش و تجربه فراوان دارد .

در این تحقیق بر ذكر یكی از مهمترین خطراتی كه هر ساله مركبات را تهدید می كند و به آن صدمه وارد می آورد می پردازیم .

خطراتی كه در سال گذشته به مركبات كشور خسارات جبران ناپذیری وارد كرد چیزی جز سرما و یخبندان بی سابقه در كشور نبود كه به باغداران كشور بخصوص در نواحی شمالی خسارت وارد آورد .

دماهای پایین زمستان در بعضی از مناطق مركبات خیز كشور به میوه ، شاخه و برگ درختان صدمه وارد كرد . عدم محافظت درختان مركبات در مقابل سرما از سوی باغداران این خسارت را تشدید كرد در حالی كه مهندسان كشاورزی و باغبانی می توانستند با اطلاع رسانی و ترویج راهكارهای محافظتی این خسارت را مرتفع تر نمایند اما این كار صورت نگرفت .

حال د راین تحقیق با مطالعه ای مختصر یخبندان و راههای محافظت از آن می پردازیم .

انواع یخبندان

صدمه ناشی از دماهای زیر نقطه انجماد یخ زدگی یا انجماد نامیده می شود . گیاهان بوسیله دماهای بالای یخبندان نیز صدمه می بینند كه صدمات ناشی از دماهای پایین سرمازدگی نامیده می شود . در این تحقیق به انجماد اشاره می شود . دونوع یخ زدگی وجود دارد ، یخ زدگی تشعشعی و یخ زدگی پهن رفت .

در شب های سرد وقتی كه هوا صاف و خشك است به علت این كه گرما از سطح زمین به اتمسفر منعكس میشود و یا هدر می رود یخ زدگی تشعشعی اتفاق می افتد . خاك ساختمان ها ، گیاهان و اجسام دیگر در سطح زمین از طریق جذب گرما در طول روز به عنوان مخزن گرما عمل می كنند وقتی كه گرمای كافی این ذخایر به دماهای پایین تر در سطح یا زیردماهای بحرانی از دست رود گیاهان صدمه می بینند . معمولا در یخبندان های تشعشعی به ندرت هوا به مدت چند ساعت به زیر صفر نزول می كند ومعمولا تلاش برای حفاظت درختان از این یخبندان با موفقیت همراه است .

یخ بندان پهن رفت زمانی رخ می دهد كه یك توده هوای سرد یا یك توده هوای گرم در سطح زمین جایگزین شود. این جابجایی می تواند به وسیله وارونگی دما ، وقتی كه یك لایه هوای گرم در سقف پایین ایجاد می شود و هوای سرد نزدیك سطح زمین به دام می افتد رو می دهد و یا وقتی كه توده هوای سرد قطبی در این منطقه جایگزین هوای نسبتا گرم منطقه می شود با ایجاد دماهای زیر صفر برای مدت طولانی تری انجام می شوند و بسیاری از این سرماهای پهن رفت به دنبال خود یخبندان تشعشعی دارند و معمولا تلاش برای حفاظت درختان از خطرات این ها چندان موفقیت آمیز نیست.

علایم صدمات یخ زدگی

یخ زدگی از طریق ایجاد كریستال های یخ در سلول گیاهان به آن ها آسیب می رساند كه این عمل باعث غیرقابل دسترس بودن آب به بافت های گیاهی و قطع جریان سیال در گیاه می شود. برگ ها یا شاخه های صدمه دیده از یخ زدگی به صورت آب گزیده و پلاسیده ظاهر می شوند و به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه تبدیل می شوند . درختان پیوند خورده و جوان حساس و محافظت نشده ممكن است در اثر یخ زدگی از بین بروند اما درختان بالغ به ندرت از بین می روند و در مناطق با زمستان های سرد بندرت درخت خیلی حساس به یخ زدگی به سن بلوغ رسیده و زنده می مانند و قبل از ان به وسیله یخ زدگی از بین می روند . میوه های مركبات نیز به وسیله یخ زدگی آسیب می بینند . در مدت چند ساعت بعد از یخ زدگی آبدانك های داخل میوه از هم گسیخته شده و كریستال های یخ در داخل ان ها تشكیل می شود و این نتایح از دست رفتگی آب منجر به خشك شدن میوه می گردد . میوه های صدمه دیده از یخ زدگی بایستی بلافاصله مصرف شوند . زیرا بافت آن ها به سرعت ازهم پاشیده شده و در معرض پوسیدگی های قارچی و باكتریایی قرار م یگیرند . زوال میوه های صدمه دیده از یخ زدگی بسته به شرایط انباری ، دما و عوامل محیطی دیگر درطول چند روز تا 2 هفته اتفاق می افتد . به طور خلاصه میزان خسارت ناشی از یخ زدگی به چندین عامل بستگی دارد برخی از آن ها عبارتند از :

  • دمای یخبندان
  • مدت دماهای حداقل
  • وضعیت مقاوم شده یا شرایط درخت قبل از انجماد(دمای انجماد درخت مقاوم شده مركبات 6-5 درجه فارنهایت كمتر از گیاه غیرمقاوم شده است )
  • مرطوب یا خشك بودن گیاه (دماهای كشنده برای گیاه خشك مركبات 2-4 درجه فارنهایت كمتر است )
  • سن گیاه 0قدرت تحمل سرما یك گیاه جوان كمتر از گیاه بالغ است )
  • وضعیت سلامتی گیاه
  • میزان محصولات درخت (درختان با محصول خوب مقاومت كمتری ازدرختان بدون میوه دارند )
  • ابری بودن هوا و میزان باد (به علت تشعشع در شب های صاف و بدون ابر و باد میزان دمای برگ ها 4-3 درجه فارنهایت از دمای هوای اطراف خنك تر است )

حساسیت نسبی به یخ زدگی برخی از درختان مركبات در جدول زیر آمده است .

و…

آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم

و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم 

به بزرگترین بانک دانلود مقاله پاورپوینت نمونه سوال پرسشنامه پایان نامه  و پیشینه و فایل های گرافیکی خوش آمدید 
آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم

شماره پشتیبانی سایت آی پی پی تی  09214087336

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , دانلود تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , فایل تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , قابل ویرایش تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , پکیج تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن,  تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن , فایل تحقیق یخ زدگی و محافظت درختان مركبات در مقابل آن

خرید ساعت مچی  دانلود آهنگ جدید  فروشگاه اینترنتی کفش  دانلود پاورپوینت آماده  دانلود مقاله