بانک فایل های پزشکی · آگوست 10, 2021 0

دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان -دانلود فوری

دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , دانلود فوری دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان ,  دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان کامل و قابل ویرایش

کالبدشناسی;دستگاه تناسلی نریان;فیزیولوژی تناسلی نریان;بررسی و ارزیابی توانایی تولید مثل در نریان

 

دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 385 کیلو بایت
تعداد صفحات 99
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فصل اول :كالبدشناسی دستگاه تناسلی نریان

فصل دوم :

فیزیولوژی تناسلی نریان

فصل سوم:
بررسی و ارزیابی توانایی تولید مثل در نریان

فصل چهارم :

جمع‌آوری و بررسی منی

فصل پنجم :

«تستهای آزمایشگاهی سودمند»

فصل ششم:

آزمایشات هورمونی و نمونه برداری از بیضه

فصل هفتم:

پیش بینی باروری نریان

كالبدشناسی دستگاه تناسلی نریان را می‌توان از سه جنبه زیر مورد بررسی قرار داد:

اول: اسپرماتوژنز در بیضه‌ها،دوم: بلوغ،ذخیره و انتقال اسپرم‌ها در مجاری تناسلی و سوم: چگونگی تخلیه منی در دستگاه تناسلی ماده مادیان بوسیله آلت تناسلی.

دستگاه تناسلی دام نر از كیسه بیضه، بیضه‌ها، بند بیضه، اپیدیدیم، غدد ضمیمه جنسی و آلت تناسلی تشكیل شده كه در ذیل ساختار آناتومیكی آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

(1-1) كیسهبیضه

بیضه‌ها در خارج از بدن در ناحیه مغابنیدرون كیسه بیضه قرار دارند برای اینكه تولید اسپرم با موفقیت انجام شود و تحت تأثیر استرس‌های حرارتی نباشد می‌بایست دمایی بیضه كمتر از دمای بدن باشد از اینرو سیستمی توسعه یافته به نام پدیده تنظیم درجه حرارتكه این امر را محقق سازد. بخش درونی اسكتروم بوسیله ماهیچه‌های كرماستردارتوسپوشانده شده‌است كه در هوای سرد بطور خودكار تحت كنترل عصبی منقبض می‌شود و بیضه‌ها را به طرف بدن نزدیك می‌سازد، برعكس در هوای گرم منبسط شده و آنها را از بدن دور می‌سازد.

چند رباط كوچك بین تشكیلات مختلف داخل كیسه بیضه وجود دارد. رباط اصلی بیضه، قطب شكمی بیضه را به دم اپیدیدیوم متصل می‌كند كه با رباط عقبی( دمی) اپیدیدیوم به غشای مهبلی هم می‌چسبد. این رباط‌ها از گویرناكولوممشتق شده‌اند. بالاخره در سطح داخلی كیسه اسكروتوم كه لایه غشای مهبلی وجود دارد كه یكیجداری كه به سطح داخلی اسكروتوم چسبیده و دیگری اخشایی كه به سطح خارجی بیضه چسبیده‌اند متصل می‌كند.

(1-2) بیضه

بیضه‌های نریان در نزدیكی ناحیه معابنی در كیسه بیضه قرار گرفته‌اند. پرده دارتوسدیواره بین بیضه‌ای را تشكیل می‌دهد. خود بیضه‌ها از دو لایه صفاقی پوشیده شده‌اند كه این لایه‌های صفاقی هنگام پائین‌آمدن بیضه از مجرای مغابنی وشكل‌گیری یك حفره جانبی در پرده صفاق جداری تشكیل می‌شود. همراه با شكل‌گیری این حفره جانبی انشعاباتی از عضله مایل داخلیشكمی نیز به آن وارد می‌گردد كه بین پرده كرماستر و غشای مهبلی قرار می‌گیرد.

كپسول یا پرده سفید بیضه،بطور عمده از بافت رشته‌ای تشكیل شده ولی الیاف عضلانی صافی هم دارد، كه وظیفه آنها ناشناخته است. این پرده برروی كپسول غشای مهبلیاصلی قرار دارد. رگهای خونی اصلی بیضه قبل از نفوذ در كپسول و رساندن خون به پارانشیم بیضه در سطح پرده سفید پخش شده‌اند، در حالیكه اعصاب بیضه در

جدار آن قرار می‌گیرند و در داخل بیضه بافت عصبی ناچیزی یافت می‌شود. بافت بیضه از دو قسمت تشكیل شده‌است: 1 – لوله‌های منی‌ساز2- بافت بینابینی.

هر لوله منی‌ساز لوله بدون انشعاب بسیار پیچیده‌ای است كه انتهای آن در لوله‌هایجمع‌‌كننده باز می‌شود، و این مجرا نیز به نوبه خود به مجرای اپیدیدیوم مرتبط می‌شود. لوله‌های منی‌ساز با پرده قاعده‌ایمحدود می‌گردند و تقریباً بطور كامل با سلولهای عضله‌ای شكل قابل انقباض احاطه شده‌اند. در داخل لوله‌های اسپرم‌ساز لایه پوششی منی‌ساز خود از دو دسته سلول اصلی به نامهای سلولهای سوماتیكسرتولی و سلولهای زاینده تشكیل شده‌است. شكل و میزان بافت بینابینی كه از سلولهای لیدیگتولیدكنندة هورمونهای استروئیدی و رگهای خونی و لنفی تشكیل شده، در حیوانات مختلف بسیار متفاوت است برای مثال بافت بینابینی زیادی در نریان‌ و خوك دیده می‌شود ولی در نشخواركنندگان میزان این بافت نسبتاً كم است

اندازه بیضه در نریان متغیر است اما میانگین طول آن 140-80 میلیمتر و میانگین قطر آن 80-50 میلیمتر و وزن آن 225 گرم می‌باشد.

(1-3) اپیدیدیم

اپیدیدیم لوله پیچ‌خورده‌ای است كه توط 13 تا 15 مجرای آوراناسپرم تولیدشده در لوله‌های منی‌ساز را از طریق لوله‌های راست و rete testis گرفته و دریافت نموده و انقباض می‌دهند

اپیدیدیم از بیرون به صورت عضو تقریباً استوانه‌ای شكل دیده می‌شود كه از سه قسمت تشكیل می‌شود. سر اپیدیدیم،بدنه اپیدیدیمكه در وسط قرار گرفته و دم اپیدیدیمكه در امتداد مجرایوابران قرار دارد.

دیواره عضلانی مجرای اپیدیدیم با حركات دودی خود، اسپرماتوزوئیدها را به جلو می‌راند. اسپرماتوزوئیدها كه هنگام ورود به بیضه نارس هستند و در ضمن عبور از اپیدیدیم به ویژه د ناحیه سرابی‌ اپیدیدیم بالغ می‌گردند.دم اپیدیدیم هم مخزن

اسپرماتوزوئید‌های كاملاً رسیده‌است و در حیوانی كه از نظر جنسی فعال است این قسمت در اثر تجمع اسپرمهای ذخیره‌شده متورم و سفت و قابل ارتجاع می‌گردد. طول اپیدیدیم در نریان طویل‌تر از گاو نر حدود 45 متر می‌باشد.

(1-4)بند بیضهو رگها و اعصاب بیضه

هر بیضه بوسیله بند بیضه به بدن متصل است كه سرخرگ اسپرماتیكدرونی و سیاهرگاسپرماتیك در بخش پیشین و از مجرای وابران در بخش پسین آن قرار دارد.

خونرسانی به بیضه با شریانهای بیضه است كه از آئورت خلفی در نزدیكی شریان كلیوی منشعب می‌شوند این عروق بصورت شریانهای پیچ‌در پیچاز مجرای مغابنی می‌گذرند و با پرده صفاقی پوشیده شده و قسمت اصلی بند بیضه را تشكیل میدهند.

فایل ورد 99 صفحه

آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم

و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم 

به بزرگترین بانک دانلود مقاله پاورپوینت نمونه سوال پرسشنامه پایان نامه  و پیشینه و فایل های گرافیکی خوش آمدید 
آی پی پی تی را به خاطر بسپارید و بهترین و سالم ترین فایل ها را برای شما از کل وب جمع آوری کردم و هر لحظه از طریق تلگرام یا پیامک در نهایت تماس در خدمت کاربران برای پاسخگویی هستیم

شماره پشتیبانی سایت آی پی پی تی  09214087336

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , دانلود دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , فایل دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , قابل ویرایش دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , پکیج دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان,  دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان , فایل دانلود فایل كالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی نریان

خرید ساعت مچی  دانلود آهنگ جدید  فروشگاه اینترنتی کفش  دانلود پاورپوینت آماده  دانلود مقاله